Môžete ochorieť na rakovinu krčka maternice?

Rakovina krčka maternice je po rakovine prsníka najčastejšou gynekologickou malignitou. Ročne na tento typ rakoviny ochorie okolo 600 žien a zomrie ich okolo 200.

Výskyt je najčastejší medzi 35-45 rokom a potom medzi 60 a 65 rokom života.

Rakovinu krčka maternice spôsobuje ľudský papilomavírus (HPV). Infekcia HPV je najčastejšia sexuálne prenosná infekcia, s ktorou sa počas života stretne cez 80% populácie a nakazenie nemusí mať žiadne príznaky. Časť žien sa môže spontánne vyliečiť, ale časť je ohrozená postupným rozvinutím rakoviny. Riziko je vyššie u promiskuitných žien, u žien so zníženou imunitou, zvyšuje sa fajčením, či genetickou predispozíciou.
Včasné štádium nemá žiadne príznaky, tie sa objavia až v pokročilom štádiu ochorenia. K najtypickejším príznakom patrí krvácanie mimo menštruácie alebo bolesť pri súloži.
Vďaka skríningu sa darí znižovať výskyt a úmrtnosť na rakovinu krčka maternice. Skríning zachytí až 80% prípadov v prvom štádiu.

Tento skríning vykonávame na našej gynekologickej ambulancii. Spočíva v nebolestivom odbere malého počtu buniek z krčka maternice malou štetôčkou. Okrem poisťovňou hradeného bežného odberu si môžete v našej ambulancii dať odobrať tzv. LBC cytológiu. Pri LBC cytológii sú bunky lepšie uchované a hodnotiteľné a umožní nám vyšetriť aj prítomnosť vírusu HPV a jeho konkrétneho typu, ktorým je žena nakazená.

Určitá skupina vírusov je spojená s výskytom rakoviny krčka maternice, ďalšia spôsobuje genitálne bradavice. Genitálne bradavice sú karfiolovité útvary, ktoré sa môžu vyskytovať  na vulve, okolo konečníka, ale aj v pošve, často sa opätovne objavujú a zhoršujú kvalitu života.

Na našej ambulancii môžete očkovať proti najčastejším typom HPV vírusu a zaočkovať môžete aj vaše dieťa od 9. roku života.

Po odbere cytológie môžete mať výsledky v poriadku, ale tak isto môžu byť na týchto bunkách rôzne zmeny alebo tzv. prekanceróza (predrakovinový stav). Podľa výsledkov môže byť žena sledovaná v častejších intervaloch, môže jej byť odobratá vzorka tkaniva z krčka maternice, a pri potvrdení prekancerózy ju odosielame na operačnú liečbu- konizáciu.

Konizácia je malý operačný výkon, pri ktorom z krčka odstránime jeho časť a tým sa odstránia predrakovinové zmeny a ostane tam len zdravé tkanivo. Konizáciu vykonávame rôznymi spôsobmi, záleží od typu zmien, počtu pôrodov a iných faktorov.
Na akékoľvek otázky sa môžete opýtať na našej gynekologickej ambulancii.

MUDr. Tallová